Szlak R-1 "Dolina Noteci"

Długość trasy - około 20 km.
Przebieg trasy: z Chodzieży drogą asfaltową przez Studzieniec, Milczek do Nietuszkowa, dalej drogą leśną do Trojanki, przez Oleśnicę - powrót do Chodzieży drogą K-11.

Atrakcje: odcinek do Nietuszkowa wiedzie drogą, która biegnie skrajem Doliny Noteci. Po prawej stronie rozciąga się szerokie pasmo łąk, po lewej widać wysokie wzniesienia moreny. Jej najwyższa w tej okolicy krawędź znajduje się w Nietuszkowie. Tam, po podjeździe na górę, warto zatrzymać się na punkcie widokowym (trzeba jechać na drogę obok osiedla pięciu bloków), z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Doliny Noteci. W Nietuszkowie warto też obejrzeć piękny pałac z połowy XIX wieku (własność prywatna) i park ze starym drzewostanem oraz zabytkową gorzelnię, zbudowaną w 1867 r. z łamanych narzutowych. Odcinek z Nietuszkowa do Trojanki prowadzi przez piękne lasy leśnictwa Oleśniczka.

Następnie zaczyna się królestwo stawów rybackich, które ciągną się do samej Oleśnicy. W ich okolicy można spotkać wiele gatunków ptaków i nie należy się dziwić, kiedy na drodze spotkamy łabędzie. Trojanka to mała osada. Przed laty funkcjonował tu młyn wodny. Jego zabudowania zachowały się w dobrym stanie. Warto w tym miejscu zatrzymać się na chwilę i podziwiać krajobraz -stawy, otoczone wzgórzami i lasami. Warto wiedzieć, że w tej okolicy istniała kopalnia żelaza, w której w powierzchni ziemi zbierano rudę darniową o zawartości do 40% czystego żelaza i wytapiano w prymitywnych piecach. Żużel, który pozostawał, zawierał jeszcze dużo żelaza. Na początku XIX wieku ówczesny właściciel sprzedał 1,5 tys. ton żużla do hut do dalszego wytopu. Oleśnicy, do której wjedziemy od strony stawów, warto poświęcić więcej czasu ze względu na ciekawe zabytki: dwór i pałac oraz obszerny park z okazami wielu gatunków starych drzew, w tym z fragmentem pięknej alei grabowej. Od kilkudziesięciu lat Oleśnica jest rybacką «stolicą» regionu.

Zagadnienia związane z tym tematem: