Rajd rowerowy im. Tadeusza Siejaka

30 CZERWCA 2019 R. GODZ. 09:30

W 2019 r. przypada 25.rocznica śmierci reportażysty, pisarza, a także innowacyjnego inżyniera - T. Siejaka. Jest to postać szczególnie ważna dla Chodzieży. Jako mieszkaniec wpisał się w jej historię współtworzeniem rozwiązań technicznych, pomysłowością oraz pracą ramię w ramię z ludźmi. Czerpiąc z tych doświadczeń pisał reportaże prasowe, a później powieści, z których przebijała potrzeba wyzwolenia i poczucia celowości życia. Ścieżka pisarza, którą zamierzamy stworzyć obejmuje najważniejsze miejsca związane z życiem, pracą, a przede wszystkim twórczością T.Siejaka.

Najważniejszym zadaniem  będzie utworzenie szlaku literacko-turystycznego "Śladami pisarza Tadeusza Siejaka". W ramach trasy powstanie 6  tablic, a w sumie 8 punktów na mapie szlaku:
• (tablica nr 1 ) Miejska Biblioteka  Publiczna im. S. Michalskiego w Chodzieży - tutaj odbywały się spotkania autorskie. Pisarz chętnie uczestniczył w rozmowach z czytelnikami, był wymagającym rozmówcą, nieobawiającym się trudnych pytań
• (punkt na mapie szlaku) Dom Parafialny - stał się miejscem spotkań Klubu Inteligencji Katolickiej. Założycielami KIK-u był m.in. pisarz Tadeusz Siejak, a także ówczesny proboszcz ks. Jan Stanisławski.
• (tablica nr 2 ) Delfin - na terenie pływalni „Delfin” założył siłownię i pierwszy klub kulturystyczny w Chodzieży.
• (tablica nr 3) Stok narciarski - miejsce, w którym pisarz lubił przesiadywać i rozważać jak mówił: „sytuacje potęgujące głód wytłumaczeń i uzasadnień naszego życia, nadania mu sensu i uporządkowania wartości”.
• (tablica nr 4) Dom i ZIK – Tadeusz Siejak ponad wszystko przekładał dobro wspólne nad dobro jednostki. Był inżynierem, twórcą wielu innowacyjnych patentów technicznych związanych z przemysłem
• (tablica nr 5) Karczewnik - Pisarz miał zwyczaj każdego dnia przepływać wpław jezioro Karczewnik.
• (punkt na mapie szlaku) Dolina Miłości - To intymna przestrzeń, na którą należy spojrzeć przez pryzmat związku i miłości do żony Zofii. 
• (tablica nr 6 ) Gontyniec – to wzniesienie upodobało sobie wielu chodzieżan. Dla Tadeusza Siejaka stanowiło odzwierciedlenie zmagań z własnymi myślami,  ciałem i światem.